Bilgi Güvenliği

“Geliştirici Nesil Projesi” ile Hayallerin Gerçekliği

home-products-cta__image

Kadıköy ilçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından “Geliştirici Nesil” Projemize verilen destek ve gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti.

Proje kapsamında bir kaç ilkin gerçekleştirilecek olması ise bizleri heyecanlandırıyor. Bu güne dek ama öyle ama böyle çocukları teknoloji ile buluşturan bir çok projeyi elbette ki duyduk. Bu projelerin başında ise okullarda öğrencilere ücretsiz dağıtılan tabletler (Fatih Projesi) geliyor bildiğiniz üzere. Ancak bu ve benzeri tüm projeler kullanım başlığı altındaydı. Yani teknoloji kullanımı. Geliştirici nesil projemiz ile hedeflenen ise, teknolojinin kullanımı değil, teknolojinin geliştirilmesi.  Kısacası kullanıcı nesiller yetiştirmek yerine geliştiren nesillerin yetiştirilmesi için harika bir adım diyebiliriz.

Proje şuan için yapılabilirlik seviyesinde ve eğitimlerde kullanılacak kit olarak adlandırılan oyuncaklarımız ise malesef sınırlı sayıda. Yani, kendi bütçelerimizle satın aldığımız kitler (oyuncaklar) var sadece. Ancak çok kısa bir sürede Milli Eğitim Bakanlığı tıpkı ücretsiz tabletlerin dağıtıldığı gibi geliştirici nesil projesi için de kit dağıtımı yapacak. Ayrıca, AB fonlarından da hibelerimizi hali hazırda beklemekteyiz.

Düşünsenize, çocukların tamamen kendi kendilerine ve bir çok parçayı bir araya getirmesi ile ortaya çıkan oyuncaklar. Bu oyuncaklar ise aslında gerçek araba, uçak, gemi, robot gibi hayatta var olan araç-gereçlerin birer protatipi. Hareketli ve web tabanlı yönetilebilen robotlar ile annesine “Seni Seviyorum” diyen çocuklar neler yaparlar büyüdüklerinde sizce? Yani, oyuncak araba geliştiren bir çocuk, büyüdüğünde hakiki bir araba üretebilecek kadar olağan üstü bilgiye sahip olacaktır.

Eğitimlerimizde ki ilk hedefimiz çocukların mekanik anlamda bilgi sahibi olmaları. İkinci hedef ise mekaniğin programlanabilmesi olacaktır. İngiltere’de ana okulu seviyesinde çocuklara dağıtılan tabletler değil, tam tersine tabletin açık devre hali olan elektronik ve programlanabilir minik cihazlardır. Bizde ülkemizde (her ne kadar geçte kalınmış olsada) çocukların hayal güçleri ile hem eğlenebilecekleri hemde geliştirebilecekleri oyuncaklar ile Türkiye’nin geleceğini şekillendirmeyi hedefliyoruz.

İlk eğitimin verileceği günü iple çeken bizler, ana haber bültenlerine konu olacak projemizde ön plana çıkan konunun sadece “geliştirici nesil projesi” olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda biri 8 bir diğeri 13 yaşında olan eğitmenlerimiz ile Türk kamuoyunun öz güvenini arttırma niyetindeyiz.

Projeyi anlattığım mahallemizin gençleri kendi bütçeleri ile aldıkları mekanik kitler ile beni çok gururlandırdılar ve bir çok okulda çocuklara eğitim vermek adına sürekli benimle vakit geçiriyor ve tüm kit modellerinin tamamlanması için harıl harıl çalışıyorlar.

Beni ilk dinleyen ilçe eğitim yetkilsinin bizlere verdiği destek bir yana, o güzel gözlerinin sevinçten yaşlarla dolması bir yana. Sanıyorum 5 yıl içerisinde hayal gücü ile teknolojiyi birleştiren çocukların, gençliğe hitabeye uygun çalışmalar yaparak ülkemizin muasır medeniyet seviyesini belirleyen bir ülke konumunda olacağını da dile getirmek pek de hayal olmayacaktır.

robotic

 

Bu arada, çocuklar ile geliştirdiğimiz tüm oyuncakların en önemli özelliği “yeşil enerji” ile çalışıyor olmalarıdır. Yani, annecim, tuzlu su ile çalışan araba yaptım, güneş enerjisi ile çalışan uçak yaptım baba diyen çocukları bundan sonra çokça duyabiliriz. Gelişmekte olan ülke statüsünde olan Türkiye’nin Geliştiren ülke statüsüne geçmesi ise artık an meselesi.

Geliştiren bir toplum olmak adına çıktığımız bu kutlu yolda bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Umarız ki, tüm devlet okullarında ücretsiz olarak vereceğimiz eğitimlerin yanında yine ücretsiz kitler vererek, çocukların ne boyunları bükük kalır ne de hayalleri…

Tags : "Geliştirici Nesil Projesi" ile Hayallerin Gerçekliğibilinç düzeyi sıçraması
admin

The author admin

Leave a Response