Genel

Siber suçlular ABD ATM’lerine karşı ‘jackpotting’ saldırıları gerçekleştiriyor

atm-hack

Siber suçlular,  ABD’de bulunan  ATM’lere bir dizi saldırı düzenledi ve 1 milyon doları çaldı.  ‘jackpotting’ saldırısı olarak bilinen bu saldırı da, bilgisayar korsanları ATM’de bulunan bankaya ait olan sabit diskin, başka kötü amaçlı yazılım bulaşmış olanı ile değiştirdikleri tespit edildi. Bu sayede saldırganların ATM’ye ait bilgisayarın tüm içeriğine tam erişim  sağladığı düşünülmektedir. Sadece bu ay ABD’de en az altı makinenin aynı tip saldırıya maruz kaldığı söyleniyor.

ATM de bulunan donanımlara fiziksel olarak saldırı yapılması ve bireysel olarak hedeflenmesi nispeten yaygın bir saldırı metodolojisidir. Malezya, Rusya, Ukrayna ve Meksika’da daha önce birkaç benzer olay yaşanmıştı.

ABD ATM’lerine karşı kullanılan spesifik metodolojinin Türkiye’de dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki makinaları hedeflemek için kullanılıp kullanılamayacağı belli değil. Ancak saldırının başarısı, suçluların makinenin sabit diskine fiziksel olarak erişmesine bağlı. ATM fiziksel güvenliğinin arttırılması ve makine yazılımının düzeltilmesi gibi ek denetimlerin uygulanması şart görünüyor.Bu tip önlemlerde, başarılı bir saldırı olasılığını azaltır.

 

 

 

Tags : atm hackbakamatik saldırıhaftalık tehdit raporu
admin

The author admin

Leave a Response