Genel

Dikkat!!! Siber Saldırganlar Cihazınızı Kullanıyor Olabilir

haftalık siber güvenlik tehd,t raporu

Cihazınız siber suçlular için para kazanıyor mu?

Son raporlarda, siber suçluların mağdurların cihazlarına kötü amaçlı yazılım yükledikleri ve bunları kripto-para birimini elde etmek için kullanılan ‘kriptojack’ konusunda önemli bir artış olduğu ileri sürüldü.

Cryptojacking isimli kötü amaçlı yazılımın, tespit edilmesinin zor olduğu ve bazen cihazın normal olarak kullanılmadığı zamanlarla çakıştığı ve dolayısıyla tespit edilmediği bildirilmektedir.

Bu tür kötü amaçlı yazılımlar, birden fazla sektördeki cihazlarda giderek daha fazla bulunmakta ve televizyonlar gibi internet bağlantılı cihazların işlem gücünü kullanmaya başlamaktadır. Bazı agresif madencilik yöntemleri ile kötü amaçlı yazılımların da cihazlara zarar verdiği bilinmektedir. Ayrıca Apple, kriptolamadaki artışa cevaben, kısa bir süre önce bunu yasaklayan App Store kurallarını yayınladı. Diğer sağlayıcıların Apple’ı takip edip etmeyeceği belirsizdir.

Kriptolama kötü amaçlı yazılım, para kazanmanın düşük maliyetli bir yöntemidir ve siber suçlular, kripto para birimleri değerli olduğu müddetçe, neredeyse onu geliştirmeye ve uyarlamaya devam edecektir.

 

Tags : haftalık tehdit raporukripto parasiber güvenliksiber saldırgansiber saldırı yöntemleri
admin

The author admin

Leave a Response