Bilgi GüvenliğiDik Gazete

50 milyon Facebook hesabının hacklendiği haberi geldi! (dikgazete.com)

page_5_social_media

HABER MERKEZİ

Siber güvenlik ve iletişim teknolojileri uzmanı yazarımız Burak Bozkurtlar, TV ekranından iddia ederek uyardı, İngiliz Financial Tımes gazetesi, “50 milyon kulanıcının etkilendiği siber saldırıyı ortaya çıkardık” diyerek haberi okuyucularına duyurdu.

50 milyon kullanıcının hesaplarının “hacklendiğini” Facebook üst yöneticisi Mark Zuckerberg de aynı gün “Hacklendik, hesapları sıfırladık” diyerek duyururken yazarımız Bozkurtlar, bunun olacağını ve kaos hedeflendiğini söylemişti.

GÜLGÜN FEYMAN’IN PROGRAMINDA AÇIKLANDI…

“Anne ben Hacker oluyorum” kitabının da yazarı olan Burak Bozkurtlar, Ulusal Kanal’da Gülgün Feyman’ın programında, yakın geçmişte UBER ve taksiciler arasında gerçekleştirilen kargaşa çıkarma biçiminin daha büyük çaplı olarak Facebooküzerinden yapılacağını “Benim öngürüm…” diyerek duyurmuştu.

Geçtiğimiz aylarda, “Veri skandalı” ile hakkında İngiltere ve ABD’de ifade vermesi istenen Facebookyöneticisi Zuckerberg, kişisel verilerin çalınıp çalınmadığı yönünde çeşitli açıklamalarda bulunurken şirket hisselerinde de düşüşler gerçekleşmişti. Skandaldan 87 milyon kişinin etkilendiği de duyurulmuştu.

“FACEBOOK MESAJLAŞMALARI ÇALINIP YAYINLANACAK!..”

Bozkurtlar, TV’de aylar önce dile getirdiği açıklamasında, “Siber saldırganlar ya da üçüncü parti bir şirket tarafından Facebook üzerinden hedeflenen kaos”a işaret ederken şunları ifade etti:

“Yakın zamanda, kaos hedeflenecek, Türkiye de bunun içine dahil. Nasıl veri skandalı iddiaları ile Zuckerberg sanık sandalyesine oturtulmaya çalışılıyorsa hedeflenen kaos çerçevesinde Facebook üzerindeki özel mesajlaşmalar yayınlanacak… O zaman vatandaşlar arasında infiale sebep olabilecek ki bu UBER’de denendi ve taksicilerle UBER’ciler arasında bu yapıldı”

“FACEBOOK’U SİL” KAMPANYALARI BAŞLADI!..

Bilindiği gibi “Veri skandalı”nın ardından Zuckerberg, ABD kongresine ifade vermiş, İngiltere’de de soruşturma açılması ve benzer çağrısına ise red cevabı vermişti.

Bazı ülkelerde yasaklanan Facebook uygulamasına karşı, Batı ülkelerinde de “Facebook bizi neden gözetliyor…” türü haberlerle uygulamanın etkileri ortaya serilmeye çalışılırken, kullanıcılar arasında da “Facebook’u sil!..” kampanyaları başlamış, şirket ise aleyhteki çeşitli karşı ataklarla geniş reklam etkisini de kullanarak yaptığı “yenilikler”i birbiri ardınca duyurmaya başlamıştı.

Patlayan son skandalın sonuçları ve neler getirip nerelere uzanacağı ise merakla bekleniyor.

.

dikGAZETE.com

Tags : dikgazete.comfacebook hacklendifacebook veri skandalı
admin

The author admin

Leave a Response