Genel

Rusya İnterneti mi Kesiyor?

rusya internet

Ajanslara düşen haberlere göre; “Rusya Devlet Başkanı Putin, ülke genelinde, ‘interneti kesin’ emrini verdi. Rusya, siber tehlikeler karşısında oluşabilecek risklerin belirlenebilmesi için ülkedeki küresel internet bağlantısını bir süreliğine kesmeyi planlıyor. Rusya, internetin “millileştirilmesi” için yaklaşık 20 milyar rublelik bir bütçe ayırırken, internet kesilerek yapılacak olan deneylerin 1 Nisan’dan önce tamamlanmasına çalışıyor.” 

Aslında “Ulusal Siber Güvenlik Stratejileri 2019-2023 Manifestosu”nda (*) da bahsi geçen bir konuydu. Hatta katıldığım bir TV programında, Rusya’nın kendi internet altyapısını oluşturmak için çabaladığını ve World Wide Web’in dışında amaWorld Wide Web (www)ile haberleşebilen bir yapı üzerinde olduklarını dile getirmiştim. Ancak bazı salt sadakati, liyakat sanan kardeşlerimizin zekâ yoksunu yorumları gözümüze çarpmıyor da değil… 

Milli” ve “yerli” kavramlarına anlaşılır düzeyde yaptığım teknik açıklamalara “fonksiyonlar önemli ama bıg bıg….” diye yazan arkadaş, finalde “Peygamberin olduğu mescide bir kandil geldiğini ve bu sırada orada bulunanlardan birinin; ‘ama bu gavur işi ne işi var’ dediğini, sonrasında da Kâinatın Efendisi’nin ‘Siz ondaki manaya bakın!..’ dediğini…” yazmış. 

Bir de, “Devrim arabalarını başarısız ilan etmek için çabalayan taraf”ta görmüş beni…

Ne kadar ilginç? İlginç olan şu;

Beni, “kandilin menşei” ilgilendirmiyor! 

Beni ilgilendiren “içinde dinleme cihazı” veya “bir suikast yöntemi gizlenmiş mi”diye kontrol etmek. Üstelik o “kandil” oraya geldiyse, emin olun benim gözetimimde gelmiştir ve zararsızdır. 

Yani ben, “ibadet sırasında bile nöbet tutan” taraftayım. Ayrıca, “Biz Peygamber önünde dahi eğilmez, yalnızca yaradan huzurunda eğiliriz!..” cümlesini düstur edinen Türk gençliğine de bu yakışır. Tedbir kuldan takdir Allah’tan…

Şimdi Ruslar, kendi internet yapılarını devreye almak adına bir takım testler yapacaklar. Benim bir Türk olarak kendi ülkemin bağımsız internet ve bilişim teknolojilerini istemem mi gariplerine gitti acaba? 

Pek yakın bir zamanda NATO standartları ile süslenen Patriotlar yerine, Rus standartlarında geliştirilen “S400” alımı fikri kime aitti?

Bunun nedeni ise, Rusya’nın internet altyapısına entegre olarak Five-Eyes’a rakip olacak olan ve ismi sır gibi saklanan TURAN ülküsünün bilişim yapısını gerçekleştirmekti. Pek kıymetli Ömür Çelikdönmez’in kaleme aldığı bir yazıyı da okumanızı tavsiye ederek (**) Five-Eyes’ın ekseninde olan “Türk Bilişimi”nin, dijital bağımsızlık mücadelesine dönelim.

Özel ve kamu sektörde kullanılan tüm bilişim ve internet altyapısı ve bu yapılara bağlı ürünlerin yüzde 99 seviyesinde ithal olduğu hepimizin artık malumu. 

Zaten, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de bu bağlamda oluşturuldu. 

Bir taraftan dijital dönüşüm kampanyaları yürütenler olduğu gibi öte taraftan milletten fikir ve proje isteyenlerin yegane derdi elbette ki Dijital Özgürlük; yani, “Twitter”da hakaret ve tehdit içeriklerini kaldıramayan BTK, bizler tarafından geliştirilen proje ve fikirlerin meyvelerini toplayıp, “yasaksız, güvenli ve özgür bir internet”i yönetmek istiyor. 

İstiyor ama yerli söylemlerle ilerlerken, yabancı firmaların sponsorlukları ile bu etkinlikleri düzenliyor, gereksiz harcamalar yapıyor, popülist etkinliklere, parti yandaşlarını davet ediyor ve bu süreç kısır döngü halinde devam ediyor. 

Bu işin çözümü ise elbette ki Türk Gençliğinde. Türk Gençliği de tüm kaleleri dijital anlamda zapt edilmiş devletini düşünüyor ve çalışmaya devam ediyor. Üstelik devlet de bu gençliğe güveniyor ve gerektiğinde bilgi almasını iyi biliyor.

Bilenle, bilmeyenler hiç bir olur mu!..

Bizler, sadece üzerimizde bulunan kara bulutların dağılmasını ve Rusya’nın bile bizlere kulak verdiği gibi, devletin tüm kademelerinin de kulak vermelerinin gerekliliği yanında, işin ehillere ve gerçek liyakat sahiplerine teslim edilmesini bekliyoruz. Tabi ki, beklerken elimiz armut toplamıyor…

5-G” diye çırpınan bazı politikacıların sesinin kesilip, tüm dünyanın da “4.5-G” teknolojisi ile devam etmesini sağlayan Türk gençliği olduğu gibi, yüzde 100 yerli ya da milli diyebilmek için gereken enstrümanların ne olduğunu korkusuzca dile getirmekten geri durmayacak olanlar da yine bu milletin evlatları olacaktır!.. (***)

Eğer siyasette düşman olanlar bir araya geliyorsa, düşmanlığın yaşandığı dönemlerin kahramanları olan rahmetli Deniz Gezmiş’in, Amerikan askerlerini denize döktüğü gibi, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Türk töresi”ne bağlı kalarak haksızlıkları dile getirdiği gibi bizler de hakikatleri dile getirmekten ve cahilce iş yaparak bizleri dijital kaosa sürüklemeye çalışanları deşifre etmekten geri durmayacağız!..

Son olarak, Rusya’nın savaş hazırlığı nedeni ile interneti kestiği gibi bilgilerin önemine vurgu yapmakta fayda görüyorum. (****)

Ülkemizdeki bilişim yöneticilerinin en büyük hatası da yine bir Rus atasözü ile ifade edilebilirdi;

“Eğer bir avcı iki tavşanı aynı anda avlamak isterse, eve geri döndüğünde eli boş dönmüş olur…”

.

Burak Bozkurtlar, dikGAZETE.com

Twitter’da bizi takip edin: @thegreywolves , @dikgazete

:

(*) 2019-2023 Ulusal Siber Güvenlik Stratejileri (Manifesto)

(**) Uzaylı Türkler Rus başkan Putin’i kaçırdı mı? 

(***) BİMER’e Elveda, CİMER’e Merhaba!..

(****) Russia is about to be isolated from the internet. It’s all part of preparations for war

admin

The author admin

Leave a Response