Genel

Bugün 23 Nisan

AtaturkSivasKasim1930

Hakikaten de bu sabah uyandım ve milletin gerçek efendileri olan köylülerden aldığımız sardunya, papatya ve nane fidelerini, daha önce yeşermiş olan ve bahçemizde bulunan diğer bitkilerin yanına ekmeye başlamalıyım dedim ve hemen işe koyuldum. Yeni dostlarımızı bahçeye ektikten sonra Tanrı Dağlarından’dan gelen suyumuz ile can sularını döktüm. Kedimiz Duman, güvenlik müdürümüz Joker’in şaşkın bakışları arasında, bahçe kapısının üzerinden atlayıp, göl kenarında bekleyen arkadaşlarının yanına gitti. Biz de Joker ile birlikte ihtiyaç molasına gezintiye çıktık. Komşularımızdan bir baba, iki çocuğu ile birlikte 23 Nisan Kutlamalarını izlemek ve nine-dede ziyaretlerine katılmak üzere arabalarına doğru ilerliyorlardı. O sırada temizlik görevlisi Fatma teyzeye hep birlikte Günaydın Fatma Abla diye  seslendiler. Yakındaki okuldan gelen marş, şarkı ve çocuk cıvıltıları gökyüzünden Sema’ya doğru yükseliyordu. Hiç şüphem yok ki, tüm alemlerde bu çocukların sesi yankılanıyordur. Zaten dedem Mustafa Kemal gibi ve dedemi algılayabilen herkesin çok iyi bildiği gibi,  çocuklar bir milletin yeşeren çiçekleridir ve devamlılığının teminatıdır.

Joker ile gezintimizi tamamladık ve döndük. Duman ise halen daha gölün etrafında gezinti halinde. Kiminin Fatma teyzesi, kiminin ablası olan temizlik görevlimiz, çocuklardan aldığı sevgi parçacıklarını üzerinden silmeden evine, torunlarının yanına gitmek üzere.

 

Mustafa Kemal’in bizlere armağan ettiği gün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de açılış günüdür. Yani, tamamı 18 yaş üzeri olan ve ortalama yaşın 50-60 yaş seviyelerinde olan TBMM’nin en önemli günü 23 Nisan ise çocuklara armağan edilmiş…

Burada saklı kalmış olan mana nedir? Çocuklar ne kadar önemli? Ve daha bir çok soru sorulabilir. Lafı ve sözü çok fazla uzatmayacağım.

Bugün 23 Nisan ve neşe doluyor insan…

 

İnsanlık tarihinden bu günlere çocuklara önem veren ve bu önemi vurgulayan devlet büyüklerinin tamamına minnettar olmalı ve bu minnetin hakkını vermeliyiz.

“Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

 

 Sözünü dillendiren Mustafa Kemal’in torunları olarak

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Mana ve bilgi ile bizlere gelecek işleme vazifesi veren Atam;

bak bize yasak yok ve olamaz da…

 

ANDIMIZ’ı unutmadık ve unutturmayacağız…

 

Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene !

 

 

 

admin

The author admin

1 Yorum

Leave a Response