Bilgi GüvenliğiGenel

Sistem Değişiyor mu? Bitcoin & Blockchain

sigma

Hafta başında İstanbul Üniversitesinde, Beta Gamma Sigma isimli uluslararası öğrenci kulübü tarafından organize edilen Sistem Değişiyor, Bitcoin & Blockchain başlıklı etkinliğin çok verimli geçtiğini söyleyebilirim. Konuşmacılar arasında yer alan Özgür Güneri, BTC Türk isimli firmanın Parner&CEO ünvanı nedeni ile ilgi odağı oldu. Öte yandan ekonomist ve gazeteci kimliği ile Mine Uzun’un sektörel bazda farkındalık oluşturan soruları oldukça dikkat çekiciydi. Blockchain teknolojisine yatırım yapma niyetinde olan ve web 1.0, web2.0, web.3.0 süreçlerini anlatan hoş bir sunuma imza atan Evrato isimli firmanın Partner&CEO’su olan Turan Sert’de ilgi odağı oldu. Benimde siber güvenlik alanında konuşmacı olduğum etkinlik, Doç.Dr. Serra Eren Sarıoğlu’nun moderatörlüğünde ve oldukça kalabalık öğrencilerden oluşan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde, Mavi Salon’da gerçekleştirildi. Turan Sert’in sunumunun ardından BTCTURK CEO’sunun Türkiye’de faaliyet gösteren sanal para borsalar ve blok zincir teknolojisine dair bilgilendirmesini dinledik.

 

Bitcoin’in meşhur olduğu sanal para piyasası balon mu, yasal mı, mevzuat yeterli mi gibi daha bir çok soruya harika uslubu ile yanıt veren Özgür bey, Mine Uzun ve benim tarafımdan sorulan sorulara da yanıtlar verdi. Öte yandan, öğrencilerin BTCTURK’e ulaşamıyoruz, 21 gün sonra ancak yanıt verilebiliyor, BTCTURK borsadaki satış emirlerimizi uygulamıyor ve KVKK’ya aykırı işlemler yapılıyor gibi eleştirilere, benden önce ve benden sonra gibi bir yaklaşımla yanıtlar verdiği gibi bu tip soru ve eleştiriler için de teşekkür ettiğini ifade etti. Özet olarak ise sanal para borsası için çalışan ve Maliye Bakanlığı’na bağlı, vergi mükellefi olan bir firma olduklarını, bankacılık sektöründe edindiği tecrübe ve kalite standartlarını hayata geçirmek adına ciddi seviyede bütçe ayırdığını, en kısa sürede 7/24 chat özelliği ile herkese destek olabileceklerini belirtti. Belli başlı sanal para birimlerinin dahil olduğu platformlarında, üç kağıt olarak nitelendirdiği altcoinleri sisteme dahil etmeyeceğini açıklayan Özgür Güneri, tüm katılımcıların sorularına oldukça nazik bir uslup ve olabildiğince açıklayıcı bir dille cevaplar verdi. Turan Sert’in blok zincir teknolojisi ile özellikle Suriyeli sığınmacılar için sanal para aktarımlarının çok daha güvenli ve faydalı olabileceğini vurguladı.  Turan beyin akademisyen eşi ile panel öncesi yaptığımız sohbet sırasında, Suriyeli mülteciler için toplanan uluslararası yardımların malesef asıl yerine ulaşmadığını, izlenebilir ve takip edilemeyen harcamalar ile belli kesimlerin haksız kazanç elde etmesine neden olduğunu ve blok zincir teknolojisi ile bu tip yardımların aslında hak ettiği yerlere ulaşmasının daha kolay, güvenli ve şeffaf olabileceğini savundu. Mine Uzun’un mevzuat ve yasalardaki boşluklardan kaynaklı oluşabilecek zararlara ve teknolojiyi biz geliştirmediğimiz için konuşulan tüm terim ve teknolojilerin yabancı menşeili olmasını eleştirdi. Bende bu eleştirilere katılarak Çiftlik Bank örneğini vererek, şu an emekleme aşamasında olan blok zincir teknolojisinin siber istihbarat faaliyeti olduğunu, yerli sanal para diyebilmek adına ihtiyaç duyulan enstrümanların tarafımızdan geliştirilemediğine dikkat çekerek öğrenci arkadaşlarıma baş denetçi olmaları hususunda tavsiyelerde bulundum.

Açıkçası çok çetin geçen bir etkinlikti ve bir o kadar da inanılmaz derecede kaliteli ve seviyeli tartışma ortamıydı. Bu tip etkinliklerin sayısının artması gerektiğini de her zaman savunuyorum. Bitcoin’in ön plana çıktığı etkinlikte, blok zincir teknolojisi hakkında bilinmeyenleri de gün yüzüne çıkarmış oldu.  izleyenler arasında bulunan sanal para yatırımı yapan öğrencilerinin soruları ise yanıtlanmış oldu. Ancak, emekleme aşamasında olan bir teknoloji ve mevzuatta yaşanan eksikliklerin, hızla gelişen teknoloji karşısında geç işlediği de herkes tarafından kabul gördü.

 

 

Etkinlik öncesi ve sonrasında Beta Gamma Sigma isimli öğrenci kulübünün vizyonu, başta ben olmak üzere tüm katılımcılardan tam not aldı. Böylesine yeni ve popüler bir konuyu gündeme alarak bilgilendirme yapmaları ve konunun farklı bakışlara sahip olan önde gelenlerini etkinlikte bir araya getirmeleri, hakikaten çok iyi bir stratejiydi.

 

 

 

 

 

Tags : bitcoinblockchainbtc turk ceocoin borsasıcrypto currencyervatomine uzunözgür günerisanal paraserra eren sarıoğluturan sert
admin

The author admin

Leave a Response