Sinema

Dağ II Filmi Basın Gösterimi (Analizlerim)

dağfilmi

Dağ isimli filmin 2. Serisinin basına özel olarak gösterilen seans saati 13:30 ve yer olarak, Kanyon AVM sinemaları tercih edilmişti. Bende saat 13:00 da başlayan ikramlar sırasında baş rol oyuncularından Murat Serezli ile tanışma fırsatını yakaladım. Öncelikle Murat Serezli’nin inanılmaz nazik ve kibar bir insan olduğunu belirtmek isterim. Filmin ilkini askerliğimi yaptığım Van’dan İstanbul’a dönüşümde izlemiş ve çok etkilenip filmin 2. Yarısını izleyememiştim. Bu defa sonuna kadar izlediğim Dağ 2 ile ilgili izlenimlerim şöyle;

Filmin görsel efektleri, kurgusu ve akışı oldukça başarılıydı. Hiç bir sahnede abartı ve mübala olmadığı gibi Hollywood yapımı Amerikan vari filmlerde görmeye alışık olduğumuz milliyetçilik tamamen gerçeklerle yansıtıldığı için hiç sıkılmadan gururlandım. Cüneyt Arkın’ın oğlu olan Murat Arkın’ın performansını ayrıca merak ediyordum ve hakikaten babasının oğlu dedirten bir rol ile karşımıza çıkıyor. Çağlar Ertuğrul’un Üstteğmen, Bekir Özbey’in de uzman çavuş rolü ile izleyiciler ile buluşuyor. Oyuncuların tamamı tüm rollerin hakkını verirken Murat Serezli, Bekir Özbey, Ahu Türkpençe ve Çağlar Ertuğrul’un performanslarını çok beğendim.

Filmde, geçen diyaloglar o kadar etkileyiciydi ki bir çok sahnede izleyicilerin gözlerinden yaşlar aktı. Kahraman Türk askerlerinin görev ve duygu arasında yaptıkları tercihler, gerçek hayatta bildiğimiz mehmetçiklerin gizli kalan özelliklerini de açığa çıkartmış. Filmdeki çatışma sahnelerinin gerçekliği tüm izleyicilerin zaman zaman gerilmesine neden oldu. Uzun zamandır bu derece kaliteli bir aksiyon filmi izlememiştim. Yerli yapımların kalite çıtasını yükselten filmlerden biri olan Dağ filminin 2. Serisini ilk izleyenlerden biri olmanın ayrıcalığını hissederek çok mutlu olduğumu da belirtmek isterim.

15 Temmuz şehitlerine ithaf edilen filmde bana göre bir ilkde yaşandı. Bu ilk, bu güne dek yabancı filmler ile bilinç altına işlenen ülke stratejilerine benzer bir bilinç altı tekniği ile Türk olgusu ön plana çıkarılmış ve sınır ötesinde gerçekleştirilen operasyonların haklı gerekçeleri anlatılmış. Özellikle Türkmeneli olarak adlandırılan bölgelerin sessiz çığlığına kulak kabartan bir Türkiye olduğu gerçeğinin yanında, tepemizin tasını attırmayın yoksa Türk başlığının yaşadığı her yere gider ve özgürlük için mücadele edilir mesajı çokça vurgulanmış.

Dağ 2 filmi ile ilgili analizlerim bu kadar. İzlenmesi gereken ve Türk filmlerinin kalite çıtasının yükseldiğini gösteren bu yapım bana göre klasik Türk filmleri arasında yerini alacak ve hatta her kesimin izlemesi gereken bir baş yapıt olmuş. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kayıtlı olan fırtına obüslerinin de uluslar arası reklamı yapılmış.

Gişede ne yapar bilemem ama, Türk milleti için gurur kaynağı olan Dağ 2 yi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca bizlerden güler yüzü ve desteğini esirgemeyen Elif hanıma da çok teşekkür ederim

Şimdiden iyi seyirler…

 

murat-serezli-burak

Basın Bülteni:

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği ve başrollerini Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Ahu Türkpençe’nin üstlendiği Dağ 2’nin galası gerçekleştirildi. Galaya film ekibinin yanı sıra Cüneyt Arkın, Nevra Serezli, Mehmet Aslan, Aclan – Selda Acar, Mert Gocay, Sarp Levendoğlu ve Pamela’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim katıldı.

Film gösteriminin öncesinde kısa bir konuşma yapan Alper Çağlar “Bu filmle ilgili söylenecek her şey, filmin öyküsünün içinde. Askerliğin doğası, kardeşlik ve bu zor hayatın bedellerini gerçekçi bir şekilde size yansıtmaya çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm fedakar askerlerine, çilekeş ekibime ve destek veren tüm Dağ serisi hayranlarına saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bağımsız bir hikaye anlatılıyor

Devam filmi olmakla birlikte izleyicilerine bağımsız bir hikayeyi konu eden Dağ 2’de sınır ötesi gizli operasyonlara gönderilen yedi kişilik bir timin, “Fırtına Getiren”in öyküsü anlatılıyor. İki can dostu Oğuz ve Bekir’in ilk saha görevine gittikleri Irak’ta 7 bordo bereli ölümle dans ediyor.

Dağ 2, 4 Kasım’da vizyona giriyor.

Ana Fragman

Teaser Fragman

Tags : dağ 2 basın bültenidağ 2 basın gösterimidağ 2 galadağ 2 güzel midağ 2 konudağ 2 oyunculardağ 2 yorumdağ ııdağ2
admin

The author admin

Leave a Response