Eleştiri

Terbiyesiz Robotun Terbiyesiz Yöneticisine İnsanoğlundan Derslere Giriş

2560 x 1600 ESET NOD32 ANTIVIRUS ROBOT HD Computers,NEW,hd wallpapers,widescreen wallpapers,high defination,widescreen,Robot,Latest,Apple,google android,laptop,iPhone,iPad,iphone 4,netbook,Cell,scifi,phones,ipad 2,iphone 4s,eset,nod32,antivirus,i robot

Gelişen teknolojiler ile beraber hayatımıza dahil olan teknolojik ürün ve uygulamalara olan kullanım merakımızda hızla artıyor. Siber Güvenlik Farkındalık adına dahil olduğum çalışmalarda, anlattıklarımı pür dikkat dinleyen aileler, seminerin sonunda yanıma gelerek “Burak bey ben ve oğlum ilk iş olarak facebook’u siliyoruz” diyorlar. Ürkütmek adına bir şeyler anlatmasam bile, hakikat bazen ürkütücü olabiliyor. Hem gençlerin iş hayatında karşılaşabileceği hem de yeni nesillerin özgür düşünen bireyler olmasını engelleyebilecek olan tehlikelerden bahsetmek istiyorum.

Sosyal mecralarardan yalnızca twitter kullanıyorum. Daha önce Bilişim Zirvesi 2018’de tanıştığım Hasan Özkan isimli şahısla karşılıklı olarak takipleşmeye başladık. Genellikle siyasi yada bakanımızın sesini keserek ucuz reklam ile adını duyuran Sandbot isimli Çin üretimi olan robot görünümlü kuklanın paylaşımlarını yapan biriydi. Hasan’da zaten Beyond Robotics adına çalışan biri. Belki patron belki de çalışan. Kendisi bana twitter üzerinden  aşağıdaki fotoğrafı da ekleyerek Atatürk resminin üzerinde kelebeğin ne işi var diyerek bir mesaj attı.

ardından gelişen yazışmaları okumanız için paylaşıyorum.

 

 

Görüldüğü üzere bir firma çalışanı veyahut yöneticisi istediği gibi eleştiri yapabiliyor yada istediği soruyu sorabiliyor. Karşılığında bu kadarı yeterliydi bu kadarı fazlaydı diyebiliyor. İyide kardeşim insan zekası algılayabildiği kadar, ben nereden bileyim senin algı kapasiteni? Zeka türünü? Sen kalkıp Atatürk’ün üzerine gelen kelebeği sorarak gülücük yapabiliyorsun. Soru yeterliydi gülücüğe ne gerek var mı deseydik bilemiyorum tabi ama şu bir gerçek ki, Çin’den ticari amaçlarla getirdikleri robot görünümlü kuklaları yönetmeye ve hatta bu kuklaları arka plandan yöneterek Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının cümlesini kesip araya laf sıkıştırmak sureti ile reklam yapmayı bile planlıyorlar.  Omurgasızlara yakışan bu tavırlar ile de sempati kazanmaya çalışıyorlar. Ben çalışanları yada para ile satın alamayacakları biri olduğum için olsa gerek boylarının ölçüsünü kısa sürede alıyorlar. Hatta son mesajından sonra arayıp, hayırdır Hasan sen gençliğime vermişsin. Kaç yaşındasın sen? dediğimde 35 dedi ve özür dilerim, sana ayıracak vaktim de yok diyerek, üretmeden satış yapmaya çalıştığını deşifre ettiğim için bir anda gençliğime boş söylemler ile sadece vakit kaybı vermiş oldu.

Utanmadan sağ elimden sol elimiz haberdar olmaz diyor ve yaptığı sözde milli paylaşımlara tezat olan Çin’li robotu ülkemde satıyor ve kiralıyor. Hakikaten, yeni nesiller için bunlar çok iyi birer örnek. Mesela bu tip insanlar milletvekilleri önünde hemen ön iliklerler, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir derler ve milletin ta kendisi ile denk geldiğinde akla ve mantığa yatmayacak fırıldaklık ile önce tehdit edip sonra da vaktim yok diye kaçabiliyor. Gençlerin zihinlerini kontrol etmek isteyen bu tip insanların nesli de tükenmek üzere. Çok şükür yeni nesiller gümbür gümbür geliyor. Ticaret yapayım derken milli değerlerimize zarar veren bu tip insanlarla muhatap olmamak, iş ilişkisi içinde olmamakta fayda var. Yazımın en başında belirttiğim gibi, Hasan Özkan isimli şahıs bana kendisi bir soru sormuş ve istediği yanıtlardan çok daha fazlası karşısında haddini aşarak ağzının payını da almıştır. Bu soruyu neden sorduğu açık ve net. Bu adam para almadan bu işleri yapıyor ve bizim yaptığımız işlerin gerçek yüzünü anlatarak halkı bilinçlendiriyor. Bu gelecekte bize sorun çıkarabilir diyerek sataşıyor. Beni tanımadığı için ve kendi çevresine güvendiği için de hadsizce zihnimi kontrol etmeye çalışıyor.

Bak sana ne diyeceğim Hasan; ister maaşlı çalışan ol istersen Ferrari ile gezen bir züppe. Hiç umurumda değil. Seni yazıyorum ve duyuruyorum ki, yeni nesiller senin gibileri iyi tanısın, tartsın ve senin gibi tahakküm meraklılarına gereken cevabı versinler. Paranın geçmediği ve yalnızca hakikat ile çalışan insanlar var ve bu sayede bilgi güç olarak paradan çok daha kıymetli. Tabi eğer o robotu geliştiren sen olsaydın taktir edecek ve ego yapsan bile sana fikirlerimizi sadaka niyetine verecektik. Şimdi, kibire kibir olarak aldığın sadakan ile Çin teknolojisi ile ticaretine devam et. Sağ elinden geleni sol eline gösterme ki, sağdan gelen Osmanlı tokadı ile Soldan gelen Selanik Fasulyesi’nin tadına bakmak zorunda kalma. Güçsüz yada genç gördüğün birine haddin olmayan ithamlarda bulunma ki, o genç ve yalnız sandığın biri gelip senin bütün kirli çamaşırlarını ortaya döküp yeni nesillere kötü örnek olarak deşifre etmesin.

Gönül isterdi ki, bu Hasan isimli şahıs kendi çapında bilgi aktarımlarımda bulunduğu çalışmalarla Ulusal Siber Güvenlik Stratejileri 2016-2019 da tanımlanan vazifesini daha keyifli yapan bir Türk gencine sataşmasaydı da bu durumlar yaşanmasaydı. Özellikle veli ve öğrencilere sesleniyorum. Piyasada ticari amaçla faaliyet gösterip, reklam uğruna her yöntemi benimseyen milli görünümlü tüccarlardan uzak durun. Para ve sözlerinin geçmediği insanları robotlaştırmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bizlerde insanlığı adeta öğüterek  yönetme çabasında olan, yapa zeka görünümlü operatörlerini bir bir deşifre edeceğiz. Ardından Yapay Zeka ile Hükümet Yönetim Sistemi üzerine yaptığmız hakikat içerikli çalışmalarımızı devletin en kritik noktalarına iletecek ve Yapay Zeka’nın Bilinç Mimarları olarak ahlaklı ticaret, hakikat ile geliştirme gibi daha bir çok tanımın içini dolduracağız. Büyüklerimiz üretmedi Çin’den gelen robotlar bakanımızın bile sesini kesti. Şimdi bizim sözümüzü kesmeye kalkan, yaptığımız çalışmaları kıskanıp sataşanlara da fırsat vermeyeceğiz.

 

Ya gel bu millete sahici sahici işlerle yada anca gidersin.

 

 

Tags : bakanın sözünü kesen robotHasan Özkan Sandbotsandbotyapay zeka ile hükümet yönetim sistemi
admin

The author admin

Leave a Response