Eleştiri

 Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak

data

Eski BTK başkanı ve şimdilerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığı yapan Dr. Ömer Fatih Sayan resmi twitter hesabından “Facebook ve diğer ( whatsapp, twitter, instagram gibi) şebekeler üstü operatörlerin dijital hizmetlerini sunabilmesinin, hizmetin sunulduğu ülke kurallarına uyarak ve ilgili kurumlarıyla işbirliği yaparak mümkün olduğunu her platformda en üst düzeyde dile getiriyoruz. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak” diyerek paylaşım yaptı. Bu paylaşım yapıldığı esnada bile Türkiye’nin verisi Türkiye’de değildi. (1)

Öncelikle Ömer Fatih Sayan’ı bu açıklamasından dolayı tebrik ediyorum. Bu açıklaması ile birlikte paylaştığı görselde mikrofonu elinde tutan, arka planda kendi adının ve soyadının bulunması ise ona dua edenlerin ve tüm iyi niyeti ile destek verenlerin gururunu okşayabilir. Ancak burada mesele Ömer Fatih Sayan’ın kim olduğu, kimlerin ona alkış tuttuğu değil. Mesele, Özellikle AB tarafından vize serbestisi için önümüze konan 72 maddeden hangilerinin, KVKK kurumunun kurulmasını tetiklemiş olduğu sorusuna yanıt bulmak olsa gerek. Soruları bir bir sıralamadan önce bir Türk genci olarak Ömer Fatih Sayan’a sadece dile getiren tarafta olduğu için bu güne dek birçok eleştirinin hedefi olarak süreci iyi geçiştirerek “bizler sadece dile getirir ama gerçek çözüm yalnızca Türk gençlerinde” savını istemeden de olsa ortaya çıkardığı için de ayrıca teşekkür ederim…

Bir dönem Atam izindeyiz diyenlerin bu ülkeye verdiği zararlar gibi, şimdilerde “Reis arkandayız” diyenlerin bu ülkeye verdiği zararlardan çok çekiyoruz. Bu yüzden bizler hiçbir etkinliğimizde reis arkandayız diyerek kuru söylemler ile konuşanları görmek istemiyor ve davet etmiyoruz. Olur da sadece kuru söylemler ile konuşan, reis arkandayız diyerek devletimin kurumlarını iş yapıyor görünümünde göstermeye çalışanlardan biri ile denk gelirsem sorularım da hazır.

Bu ülke, bu millet sürekli konuşup iş yapıyor görünümünde olanlardan çok çekti. Bu yüzden millet “Ben milletimin hizmetkarıyım ” diyen şimdiki devlet başkanına güvenerek yetki verdi. Bakınız, ben demiyorum, devlet başkanımız tarafından bizzat dile getirilen bir husustan bahsediyorum. (2) Şimdi konunun uzmanı olan ve Türkiye bizimdir. Biz hep birlikte Türkiyeyiz. Reis arkandayız ve hep arkanda olacağız. Gerekli cevabı vereceğiz (3) diyen Ömer Fatih Sayan’a gereken cevapları hazırlaması için sorularımızı soralım;

 

 • 1- Olur da Facebook başta olmak üzere diğer şebekeler üstü operatörlerin dijital hizmetlerini sunabilmesi için ilgili kurumları ile işbirliği yapılır ve ülkemizde verilerini depolamak için tesis yatırımı yaparlarsa, fiziksel olarak erişebildiğiniz verilere yabancı istihbarat örgütlerine çalışan bu platformlar da erişebilecek mi?
 • 2- Bizim uluslar arası kanunlarımız ve ulusal güvenliğimizin bir gereği olarak zaten bizim geliştirdiğimiz ve hatta bu güne kadar kullandığınız ve kullanmaktan vazgeçemeyip, “erişim sorunu olduğunda artık erişimde yaşanan aksaklıklar giderilmiştir” gibi açıklamalarla hep sözcülüğünü yaptığınız tüm dijital platformların kullanım şekli budur ve eğer istemiyorsan haydi bana olan erişimi engelle denirse bu dijital olarak nitelendirdiğiniz platformları engelleyebilecek milli çözümleriniz var mı?
 • 3- Oxford mezunu olarak uluslar arası standartların konuşulduğu konferans sırasında konuştuğunuz İngilizcenin dinleyiciler tarafından anlaşıldığını ve gerçekten bu işlerin hakkını verebildiğinizi düşünüyor musunuz?
 • 4- M.E.B. ile Türk Telekom arasında yapılan ve uç başı internet olarak adlandırılan anlaşmadan devletin zarara uğratıldığını görebiliyor musunuz? Bu iddiayı araştırıp, tespit edilmesi halinde bu anlaşmayı yapan öz kardeşiniz dahi olsa gereken işlemlerin yapılması için çaba sarf edecek misiniz?
 • 5- Türk gençliği tarafından tamamen sosyal sorumluluk adına yapılan çalışmalara destek olmayan ve eski başkanı olduğunuz B.T.K. isimli millete ait olan kurumun daha verimli çalışması için çaba sarf edecek misiniz?
 • 6- Kamu kurumlarında kullanılan ve İsrail tarafından geliştirilen güvenlik ürünlerinin ulusal güvenliğimize verdiği zararları da dile getirecek misiniz?
 • 7- Whatsapp ve benzeri uygulamaları kullanıyor musunuz?
 • 8- Yerli ve Milli teknoloji demek kolay. Peki, Milli teknoloji için ihtiyaç duyulan enstrümanlar nelerdir?
 • 9- Yerli ve Milli teknoloji başlıklı etkinliklerin yabancı markaların sponsorlukları ile gerçekleştiriliyor olmasından dolayı bir üzüntü yaşıyor musunuz?
 • 10- Kurumlarınızda kullanılan başta Windows işletim sistemleri olmak üzere daha birçok yazılım ve donanımın yurt dışından ithal edilmesi, dövizle ödenen lisans bedellerinden dolayı devletin zarar gördüğünü düşünüyor musunuz? Bu sorun ile alakalı çözüm öneriniz nedir?
 • 11- Olası bir anlaşma halinde Türkiye’de kalması gereken verileri, hangi ülkelere ait sunucularda tutmayı düşünüyorsunuz?
 • 12- Tamamen yabancı olan bu teknolojilerle tutulan verilerin ülke dışına çıkmayacağının garantisini mi veriyorsunuz? Yoksa, verileri “bizde onlar da görebilecek “ mi demek istiyorsunuz?
 • 13- Elektronik doktoru olarak, % 100 yerli bir elektronik cihaz üretimi yaptınız mı? Yaptıysanız bizlere de yol göstermesi açısından, bizlerle paylaşır veya çalışmalarınıza erişebilmemiz için yönlendirme yapmayı düşünür müsünüz?

 

 

Madem ki Reis arkandayız ve gerekli cevabı vereceğiz iddiasındasınız, haydi devlet başkanımız ile birlikte bu millete gereken cevapları veriniz. Aksi halde, ne Reis ne de bu millet ardımızda durma iddiasında olanların kuru söylemlerine daha fazla itibar etmeyecektir.

Bu millet Atam izindeyiz diyerek kuru söylemler ve yerli söylemleri, İngiliz teknolojisi ile süslenen araçlarla gezinenlerden bıktığı gibi Reis arkandayız diyerek Alman teknolojisi ile süslü araçlarla gezerken, yabancı markaların sponsorluğunda milli teknoloji etkinlikleri düzenleyenlerin kuru söylemlerinden hakikaten bıktı. Salt sadakat, biat, koltuk sevdası, saygısızlık ve para ile her iş çözülür mantığı da cabası. Örneklemek gerekirse; 21 gün askerlik yapanlara diyecek bir söz yok elbet ama “21 gün bile olmasın, para ödedik işte ne diye gidiyoruz askere? Diyenlerin” olası bir savaş durumunda Askeri disipline tabi olmadan savaşa katkıdan daha çok zarar verecek seviyede bilgisiz olmaları da ön görülmüştür. Counter Strike oynadım, head shot rekorum var diyenler ve hiçbir söz ya da hikaye anlatmadan sınırlarımızda ve dahi her yerde can güvenliğimiz ve istikbalimiz için -40 lara varan soğuklarda nöbet tutan vatan evlatlarına doğal olarak saygı duymak gerekir. Ancak bu saygı, şehit cenazelerine katılmak veya resmi sosyal medya hesaplarından açıklama yapmakla değil, hakikaten sorumluluk verilen alanlarda işin hakikatlerini konuşarak, uygulama alanları ile desteklemekle mümkündür.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir diyor ve bu cümlenin hakkını vermek istiyorsanız, milletin hizmetkarı olduğunu bilen ve bunu her platformda dile getiren devlet başkanının güvenini boşa çıkarıp bu millete saygısızlık etmeyeceksiniz. Nasıl devlet başkanının karşısında iki büklüm olarak saygınızı gösteriyorsanız, çok daha fazlasını Türk gençliğine göstermek zorundasınız. Aksi halde, zaten bu millet reis arkandayız diyenlerin verdiği zararları deşifre edecek ve tarih sayfasında bu millete ihanet edenler arasında yerlerini alacaklardır. Bu da ilahi adaletin bir tecellisi olarak hepimiz tarafından da görülecektir.

Son olarak, “biz peygamber önünde dahi eğilmez yalnızca yaratanın huzurunda eğiliriz” diyen yiğitlerin nerede ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz. Kimin, kimin yeğeni veya kardeşi olduğu da belli olmaz. Ancak, kimin ruhlar aleminde verdiğini iddia ettiği söze uygun olarak yaşadığı açıkça belli iken, kimse kimseyi çok daha fazla kandırmaya çalışmasın. Türk gençliği, kişilerin yani makamların geçici temsilcilerine saygıyı ancak ve ancak makamların belli bir süre için temsilciğini yapanların, makama yakışan uygulamalarını gördüğünde takdir eder. Aksi durumlarda yanlışlığı yapan babamız dahi olsa uyarmaktan ve Kızıl Elma için gereğini yapmaktan geri durmayız. Devletten alınan maaşlarda, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı olduğunu bilmeyenler veya unutanlar olabilir.

 

Siber Güvenilir Kal Türkiyem

 

 

 

1) https://twitter.com/ofatihsayan/status/1068243854002925570

2) https://twitter.com/rt_erdogan/status/247752948438953984

3) https://twitter.com/ofatihsayan/status/754065460107288576

 

Tags : btkfive eyesmilli teknolojiömer fatih sayanuç başı internet
admin

The author admin

Leave a Response