Genel

Massachusetts Institute of Technology’den Bedava Eğitimler

MIT-Logo

Sertifikalı Çevrimiçi Programlar

MIT’in çevrimiçi eğitimlerle ilgili taahhütü ve iddiası, sınıf eğitimlerinden daha ileri bir seviyede olup çevrimiçi öğrenmek veya gelişmiş sertifikalar almak için fırsatlar içermektedir. Bir yolculuk sırasında rast geldiğim ve İngiliz bir Profesörün eşi ile ettiğimiz sohbet sırasında, bana “yüksek lisans mı? Yoksa doktora mı yapıyorsunuz? Yani, hangi ünvan için bu eğitimleri alıyorsunuz?” diye sorulmuş bende “hiç düşünmedim. Ben ünvan peşinde değil, bilginin peşindeyim”diye yanıt vermiştim. Bu görüşmeyi eşine ileteceğini söyleyen kişi daha sonra bir Profesör ile kurabiye yememe ve çay içmeme de vesile olmuştu. Şimdi, özellikle sürekli e-posta yolu ile yazıştığım genç ve dinamik kardeşlerime seslenerek diyorum ki; Bilgi Güçtür, bilginin peşinde koşturun…

Çevrimiçi Programlar

Çevrimiçi öğrenme dünyası ve devasa halka açık çevrimiçi eğitim kursları (MOOCs) büyümeye devam ederken, MIT, çevrimiçi platformlar aracılığıyla tüm dünyadaki bireylere ulaşmak için daha fazla imkan sunuyor. Çevrimiçi eğitim sektöründe inanılmaz bir gelişme var ve MIT, çevrimiçi varlığını artırmak için değerli katkılar sağlamıştır. MIT eğitimleri yayıldıkça, daha fazla fırsat elde edilecek ve yeni nesil eğitimlere herkes ulaşabilecek.

Biliminsani

MIT, OpenCourseWare (OCW) sitesinde bir bilgi deposu geliştirerek, online ders materyallerini ücretsiz olarak değiş tokuş etmenin öncülerindendi. OCW aracılığıyla bireyler kendi hızlarında ve zeka seviyelerine göre daha iyi öğrenebilir ve çok çeşitli alanlarda çalışabilir. Daha fazla bilgi için lütfen ocw.mit.edu adresini ziyaret edin .

MITx

MIT, onlarca ücretsiz çevrimiçi kurs verebilmek ve yeni nesil eğitim türleri geliştirmek için edX platformuyla ortaklık kurdu. Pek çok ders, doğrulanmış bir sertifikaya sahip olmanızı sağlayabilir.  Artık herkes, MIT’nin sunduğu titiz dersleri tecrübe edebilir. Bilim, mühendislik ve teknoloji konularındaki bilgilerini genişletme fırsatı sizleri bekliyor. Daha fazla bilgi için lütfen www.edx.org/school/mitx adresini ziyaret edin .

Tedarik Zinciri Yönetiminde MITx MicroMasters Kimlik Bilgisi

Yenilikçi bir çevrimiçi programla Tedarik Zinciri Yönetimi’nin hızla büyüyen alanındaki uzmanlığını elde edebilirsiniz. Okan Üniversitesinde başarı burslu ingilizce lojistik eğitimi almış bir birey olarak şunu söyleyebilirim; eğitim aldığım dönemde bu çevrimiçi eğitimler olsaydı, çok daha verimli bir eğitim serüvenim olabilir ve tüm arkadaşlarımın başarı oranı çok daha yüksek olurdu.  Tedarik Zinciri MicroMasters Programı, Tedarik Zinciri Yönetimi’nde gelişmiş, profesyonel, yüksek lisans düzeyinde bir eğitim modeli sunuyor. Bu eğitim, MIT’de 1 yarıyıllık ödev karşılığıdır. Daha fazla bilgi için lütfen scm.mit.edu/micromasters adresini ziyaret edin .

Sertifika Programları

MIT sertifikaları, öğrencilerin belirli bir ilgi alanındaki bilgilerini ilerletmelerine ve mesleki becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Aşağıda kampüs içi sertifika programlarının bir listesi bulunmaktadır.

Profesyonel eğitim

MIT Mesleki Eğitim, profesyonellere yönelik lisans dışı programların merkezi niteliğindedir. Ders almak veya kısa programlara katılmak isteyen kişiler için önemli programlar sunulmaktadır ve bu eğitimler  genellikle paha biçilemez niteliktedir. Ayrıca, mesleki eğitimin kapsamını daha da genişleten özel programlar ve dijital programlar da sunulmaktadır. Sunulan programların birçoğu, profesyonellerin kariyer hedeflerine ulaşmasını sağlayan bir sertifikanın alınmasına vesile olur. Daha fazla bilgi için lütfen professional.mit.edu sitesini ziyaret edin .

Sertifika Sistemleri ve Ürün Geliştirme

Sistem Tasarımı ve Yönetimi (SDM) bölümü tarafından sunulan sertifika programı, sistem mühendisliği bilgilerini ve anlayışlarını genişletmek isteyen profesyonel öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu fırsat hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen sdm.mit.edu/education/certificate-program sayfasını ziyaret edin .

Lisansüstü Sertifika Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi (GCLOG)

MIT Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi (GCLOG) Sertifikası, Latin Amerika’da bulunuyor. Seçkin yüksek lisans öğrencilerine yönelik, MIT Global Tedarik Zinciri ve Lojistik Mükemmellik (SCALE) ağı tarafından sunulan seçkin bir akademik programdır. Daha fazla bilgi için lütfen scale.mit.edu/academic-programs/mit-gclogadresini ziyaret edin .

Özellikle belirtmek istediğim bir diğer husus ise şudur; teknolojiyi ve bilimi yakından takip eden bir millet olduğumuz kesin. Ve yine Sevgili Ömür Çelikdönmez’in kaleminden dökülen Uzaylı Türkler Rus Başkan Putin’i Kaçırdı mı?     isimli yazısında belirttiği gibi, Türkler imkansızı sever. Ancak bu imkansızı başarmak hedefi her ne kadar genlerimizde var dahi olsa, unutmamak gerekir ki, taze bilginin kaynağından beslenmez isek, bu iş pazarda tezgah açıp yalan yanlış ürünleri satarmış gibi etik dışı bir duruma benzer. Mevcut literatürü iyi bilerek yeni bilgileri bizlerde literatüre kazandırmalıyız. İster Lisansüstü eğitimler için ister bilginin peşinden koşmak için olsun. Yeter ki hakikat ile öğrenip, bilgilerini Afrika’dan dahi gelip sizinle paylaşacak ortamları takip edip yakalayalım.

Ve yine altını çizmek istediğim son bir konu daha; Python ile Yapay Zeka dünyasına giriş yapmış bir birey olarak MIT’nin eğitimleri teorik anlamda oldukça verimli oluyor. Bu verim yapay zeka alanında tüm geliştiricileri aynı başlangıç çizgisinden yarışa dahil ediyor. Tabi, Boston Dynamics tarafından geliştirilen yapay zeka algoritması hakkında biraz bilgi edine bildiyseniz iş değişir. Yani, ne kadar bilgi o kadar önde koşarsın…

 

MIT Lisansüstü Öğrencileri İçin Sertifika Olanakları

MIT, bağımsız sertifika program seçeneklerine ek olarak, MIT lisansüstü öğrencileri için lisansüstü eğitimlerine eşlik edecek çeşitli sertifika programları sunmaktadır. Aşağıda sadece MIT lisans öğrencilerine sunulan sertifika programlarının bir listesi bulunmaktadır.

Biyofizik Sertifika Programı

Biyofizik Sertifika Programı hakkında daha fazla bilgi buradan bulunabilir .

Tıp Bilimlerinde Lisansüstü Eğitim Sertifika Programı (GEMS)

Tıptaki Bilimler Yüksek Lisans Eğitim Sertifika Programı hakkında daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz .

Bilim, Teknoloji ve Politika Sertifika Programı (STP)

Bilim, Teknoloji ve Politika Sertifika Programı hakkında daha fazla bilgi buradan bulunabilir .

Sağlık Sertifikası

Sağlık Sertifikası hakkında daha fazla bilgi buradan erişilebilir.

Sürdürülebilirlik Sertifikası

Sürdürülebilirlik Sertifikası hakkında daha fazla bilgi için  .

Kentsel Tasarım Belgesi

Urban Design Sertifikası hakkında daha fazla bilgi çevrimiçi olarak bulunabilir .

Tags : Biyofizik Sertifika ProgramıLisansüstü Sertifika Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi (GCLOG)MIT lisansütü programlarıMIT ücretsiz eğitimlerücretsiz eğitimlerücretsiz yapay zeka eğitimi
admin

The author admin

Leave a Response