Nice_Butterfly_on_Flower_HD_Wallpaper

Kelebek Ekisi tabirini bilmeyen var mıdır acaba? Hadi, tabirini bilemedik diyelim, kelebeği veya kelebeğin etkisini bilmeyen var mıdır?

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumuyla ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir.
Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Bu ifadeyle sanırım her şey yerli yerine oturmuştur. Yani, kendisini dünyanın süper gücü ilan edenlerin ve buna inananların da çok iyi bildiği gibi bir kelebek etkisi Amerika tarafından yakın zamanda yaşandı ve haber oldu.

Haber’de ABD’nin kuzey doğusunda 18 milyon kişiyi etkileyen kar fırtınası nedeniyle New York ve çevresindeki 4 eyalette acil durum ilan edildi.**

New York, New Jersey, Connecticut, Maryland ve Pennsylvania eyaletlerinde acil durum ilan edilirken, birçok kentte toplu taşıma araçlarının seferleri durduruldu, okullarda eğitime ara verildi.

Bölgede olumsuz hava koşulları nedeniyle pazartesi gecesinden çarşamba sabahına kadar yaklaşık 7 bin 800 uçak seferinin de iptal edildiği duyuruldu.

New York’ta yer üstünde giden metro seferleri durdurulurken yer altındaki ulaşım da gecikmelerle sürdürülebiliyor. New York ve New Jersey’deki şehir içi otobüs seferlerinin ise tamamı durduruldu.

Şehirlerarası tren seferleri yapan Amtrak şirketi, New york ve Boston arası seferlerin iptal edildiğini, New York Washington D.C. seferlerinin ise tarifelerinde değişikliğe gidildiğini duyurdu

Connecticut eyaletindeki tüm otoyollar sabah yerel saatle 05.00’ten sonra görevli araçlar haricinde trafiğe kapatıldı. Gibi hayatı da donduran bilgiler hepimizin malumu. Efendim, ilim malumuna tabidir diyerek yazımıza devam edelim…

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan at izinin it izine karışması ve bu kelebek etkisi benzeri kombinasyonların artması nedeniyle, yaşadığımız, duyduğumuz her sürecin zaten fakındayız. Bizde oluşan tahribat ve sonuçlarda kelebek etkisinin Kaos teorisini bilerek tahkikat yapmamız elzem bir husustur.

Tıpkı
“Jean Baudrillard ve Simülasyon Kuramı ” çalışmasından yetinmeyip hakikat kitabından da eşleştirilip geliştirilebilir bir formda olduğumuzu bilmek de oldukça elzemdir. (Matrix’i izleyenler hatırlayacaktır)

Siz her şeye rağmen, bir çocuğun annesine olan aşk-i gülümsemesine tanıklık edebiliyorsanız ve yüreğinizde bir sevinç kelebeğinin kanat çırpması hissini yaşıyorsanız iş bitmiştir.

Dertli olan komşunun telefonunu dert dinlemek istemiyorum diye açmamak veya dertliyim diye konuşmamak gibi değil.

Bir Teyzemin emekli Hazine avukatı olması sebebiyle, kendisinde oldukça kıymetli hikayeler vardır. Diyaloğumuzdan bir kaç hatıramızı aktarayım;

(Sanıyorum 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri dönemiydi) Her gittiğimde sürekli ülkede olup biten ve yükselen karamsarlıktan dem vururdu. Ben yapılan yorumlara tanıklık ettiğimde ise benden de görüş istendiğinde; devletimiz var olsun diyerek pek siyasi yorumlara dahil olmayı tercih etmiyordum.

Anlattığı bir hikayede kendisine rüşvet teklif edildiğini ancak eşinin savcı olmasına rağmen hem konuyu ifşa etmediğini hem de çok şükür haram yemedik. Zaten yemediğimiz de zar zor aldığımız bu evle derken hemen şunu sordum; ihbar ettiniz mi? Hayır etmedim, Allahından bulsun! Kim uğraşacak dedim. Peki, rüşvet alan hakimler, savcılar ya da avukatlar gördünüz mü hiç? Elbette Gördüm. Yani, şimdi bu güne dek, birçok usulsüzlük gördünüz ve hiçbirini ihbar etmediniz… İşte bu yüzden Türk gençliği daha çok çalışmalı. Bu kadar zaman süresince yaşadınız ve biriken tüm tortuların Türk gençliği tarafından temizlenmesi gerekiyor. Ne ala memleket değil mi efendim. Demiştim. Bir defasında ise, köydeki yaşlı halanın çocuğu ve gelini tarafından dövülüp, kardeşine sığındından bahsetmişti. Bende o halde haydi hemen gidelim dediğimde. Aman canım bırak, çocukta kız da deliymiş diyerek boş vermemi istemişti. ben de, ama efendim böyle olmuyor ki! Bir haksızlık karşısında sessiz kalmam için zorluyorsunuz. O halde niçin bu durumu kabullenip bize anlatıp kabullenmemizi istiyorsunuz? Demiştim…

Belki de “geçmişin günümüze olan etkisi ve 2023’e gelirken Türk Gençliğinin rolü “başlıklı bir çalışma yapma vakti gelmiştir…

Kelebek etkisi yukarıdaki hikayeler gibi gerçek. Her bir haksızlık, mutsuzluk, hak, hukuk, mutluluk, huzur, sevgi, aşk, kader, keder, hüzün ve daha nice duygunun ve açığa çıkan negatif veya pozitif tüm değerlerin bu kainatta (dünya demedim dikkat ederseniz) anlamsız ve boşluğa giden bir şey mi sanıyoruz ki? iyi de zaten mevcut bilim ve bilişim teknolojileri ile zaten bu gerçekliği yaşıyoruz. Sanal yaşarsan sanal, gerçek yaşarsan da simülasyon kuramı gibi veya kaos teorisi için içerik üretirsin.

İnsanların dini görüşlerle ön planda olmaları ve yaptıkları art niyetli hataların veya yanılgıların yaydığı kötü enerjili kelebeği ve kanadını bulmak pek mümkün değil. Bu, kanatsız olan insanların kızgın ego kumsalından bol dolarlı serin denize atlamak isteyecek çapsızların işi de değildir. Bırakın kelebek yürekli çocukların kalplerinde yeşeren ormandan, tohum ağaçları yükselsin. Tıpkı, sincapların meşe palamutlarını nereye koyduğunu unutup, ağaç olmaya vesile olduğu gibi vesile olmak isteyen Türk gençliğine inanın! Güvenin! ve dua edin…

Şimdi en azından bir defa olsun, çocukluğunuzda döktüğünüz bir mutluluk gözyaşı üreten anınızı hatırlamaya çalışın… Belki bu davete icabet edenler, çocuklarımızı korumak adına sarf ettiğimizi iddia ettiğimiz çabayı, aslında ruhumuzda yaşama mücadelesi veren çocuğun hatırlanmasına da vesile oluruz…

 İnsan ne yaparsa yapsın olaylara dahildir.

ClarissaStefan Zweig

Seni orada bir fırtına tutar.
Benim yüreğim, aynı denizde batar.
Dokunmadan hissetmeye engel değil ki uzaklar.
Hem unutma sevgilim.
Kelebek etkisi diye bir şey var.

İçimi Döktüm Şiir DedilerBirhan Eroğlu

“İstersen Kelebek Etkisi de , zamandaki dalgalanmalar ya da kader de . Seçimlerimiz hayatlarımızı şekillendirip belirliyor ve bizim seçtiklerimiz , başkalarını etkiliyor .”

Ada: Sırlar ÇözülüyorLynne Matson

‘Elementlerin sayısını bilmeyen, gücüne inanmayan doktor olamaz’ diyor İbni Sina

**
https://www.trthaber.com/haber/dunya/abdde-buz-firtinasi-hayati-felc-etti-303865.html

Tags : deneme
burakbozkurtlar

The author burakbozkurtlar

Leave a Response