Books-That-Will-Make-

Hepimizin hayatında bir hengame ve koşturmaca muhakkak ki vardır. Öyle ya, “yuvarlanan taş, yosun tutmaz” derler. Yosun tutmuyorsak, bilgi ile yuvarlanmak en mantıklısı. Sağolsun İsmail isimli genç ve yiğit kardeşim bana iki adet kitap gönderdi. İlki ve en çok dikkatimi çeken (içinde barındırdığı teknik konular nedeni ile) Bünyamin Demir tarafından kaleme alınmış olan “Yazılım Güvenliği” kitabı. Bir diğeri ise (bizimde GTB DLP ile hassas verilerini koruduğumuz) Tesla Motors, (hepimizin bildiği ve bir dönem kullandığı )Pay Pal gibi teknoloji geliştiricisi bir çok markanın sırlarının yer aldığı, Elon Musk, Geleceği İnşa Eden Adam isimli kitap oldu.

İlk başta belirttiğim gibi, hengameden olsa gerek pek kitap okumaya fırsat bulamıyoruz. İstanbul’da araç kullanmayıp metro ve metrobüs kullananların kitap okuma oranı umarım daha yüksektir. Çünkü, toplu taşımada en mantıklı olan kitap okumak ya da oyun geliştirmek adına bol bol oyun oynamak.

Öncelikle Bünyamin Demir’i şahsen tanımıyorum ama verdiği eşsiz bilgilerden ve anlatım dilinin akıcılığı açısından kendisine, böylesine güzel bir Türkçe kaynak hazırladığı için teşekkür ederim. Hatta Anne Ben Hacker Oluyorum isimli kitap ile içeriğini, daha doğrusu verilen bilgilerin yoğunluğunu ve sayfa sayısını karşılaştırdığımda, Yazılım Güvenliği başlıklı kitap, 423 sayfa ile oldukça kalın bir cilde sahip diyebiliriz.  Çocuklara yönelme ve annelerin dikkatini çekme hususunda ise Anne Ben Hacker Oluyorum oldukça dikkat çekici bir kapak tasarımına sahip. Eğer bir kitap roman değilse ve ders içeriği varsa, Bünyamin Demir’in tercih ettiği beyaz kağıt çok daha mantıklı. Netsparker’ın da anlatıldığı kitabı okurken, güvenli capctha kullanımından, oturum yönetimine kadar bir çok detaydan dolayı, emin olun keyif alacaksınız.

Diğer tarafta ise, Elon Musk’ın başarı sırrının anlatıldığı kitabı derinlemesine okumak için vakit kolluyorum diyebilirim.

Üzerinize afiyet bir de Aldous Huxley’in kaleme aldığı, Cesur Yeni Dünya isimli kitabın arkasında yer alan “Ben Keyif Arıyorum… Gerçek Tehlike İstiyorum, Özgürlük İstiyorum” ve ilk sayfasında güzel bir sembol ile adeta kitaba işlenen “İstikbal Göklerdedir” sözleri zihnimin merak parçacıklarının çarpışmasına neden oldu.

Evet, bilgi paylaşılınca güzeldir.

Delir Derya bir gencin klavyesinden akan cümleleri okudunuz…

#kitap-takası hashtag’i ile sende arkadaşından kitap iste ya da takas kap…

Tags : bilgi paylaşımıkitap takası
admin

The author admin

Leave a Response