images (10)

İstanbul’da toplu taşıma araçlarındaki ekranlarda, Eğlence, Sağlık, Kültür-Sanat ve Belgesel gibi başlıkları ile yayın akışı hazırlayan MODYO, yolcularla tanışmaya başladı. Her geçen gün izleyicisi kitlesinin arttığını düşündüğüm MODYO ile ağırlıklı olarak metro ile seyahat ettiğim anlarda karşılaşıyorum. En çok hoşuma giden “biraz heyecan” başlığı diyebilirim.

 

Özellikle, Red Bull’un organize ettiği motor sporlarının videosunu izlerken vakit nasıl geçiyor? Pek anlaşılmıyor. Eğlence başlığı altındaki kedi, köpek ve kuşların videoları ise yolcularda tebessüme neden oluyor. Ülkemizde insanları tebessüm ederken görmek, topluma pozitif enerji olarak yansımasına tanıklık etmek ise keyifli bir durum.

Hoşuma giden diğer videolar arasında üç boyutlu çizim yada diğer bir değişle, İllüzyon Çizim

Resim derslerinde köpek balığı ve ağaç dışında pek bir şeyler çizemeyen biri olarak, videoda anlatılan basit çizim tekniklerini izlemesi de keyif veriyor insana.

Tarihi yerlerin belgeselleri ile haftanın kitap ve tiyatro önerileri gibi başlıklarda faydalı yayınlar arasında.

İster istemez yolculuk sırasında metrolarda yayın yapan MODYO’nun yayın teknolojisini de incelemeden geçemedim. Metrobüslerde 3 yada 4.5 G teknolojisine sahip sim kartlar ile internet üzerinden yayın yapan MODYO, zannediyorum metrolar için de access pointler aracılığı ile internet üzerinden yayın yapıyor. Grafik ve görsel sunum noktasında başarılı olan MODYO’nun aynı başarıya siber güvenlik noktasında sahip olmadığını analiz ettim. Birileri çıkıp “ekranları hackledik işte bu da bizim yayınımız” derlerse pek şaşırmam. Olası saldırıları, “yayın yapılan sunucuları restart ederiz ne olabilir bir kaç dakikadan” diyen sistem yöneticilerinin de pek umurlarında olmasa gerek. En azından biz hatırlatmamızı yaptık, gerisi MODYO’nun tasarrufunda.

Şimdilerde, yolculara “videolarınızı gönderin, yayınlayalım” diyen MODYO, mobil uygulama ile yapılabilecek bir çok yenilikten habersiz gibi. Yada şimdilik gündemlerinde ekranlardan zihinlere kalıcı ve daha etkileyici olma yönünde bir düşünceleri yok.

Sosyal sorumluluk kapsamında vermek istediğim fikirlerin, ticari bir kuruluş olan MODYO tarafından ne derece dikkate alınacağını bilemediğim için şimdilik sessiz kalmakta fayda var.

Yıllar önce “Mozart Vapurda” başlıklı proje ile Beşiktaş-Kadıköy  vapur hattında geminin arka tarafında Mozart’ın ölümünün 100. yılı anısına düzenlenen etkinlikte, Mimar Sinan Güzel Sanatlar öğrencilerin 100 yıl öncesini anımsatan kıyafet ve Mozart’a ait eserlerin çalındığı günü hatırlayanlarınız muhakkak vardır. Oldukça etkili olan etkinlikte yolcuların verdiği tepkiler de çok güzeldi. Aslında verdiğim bu proje örneği ile metro yolcularına özel benzer etkinliklerinde belli metro seferlerinde yapılması MODYO’nun işi olmayabilir ama ekranlar vasıtası ile halkla etkileşime geçen MODYO’nun sabit kitlesine yönelik projeler geliştirmesinin bence hiç bir sakıncası yok.

Özellikle metrolarda ekranlara bakan yolcuların yüzlerinde oluşan tebessüm, toplumun bir arada olmak zorunda olduğu alanlarda daha keyifli bir seyahat anlamına geliyor. Bu gücü negatif yönde kullanmayıp, pozitif etki için çabalayan MODYO’ya yayın hayatında başarılar dilerim.

MODYO’nun açılımı tam olarak ne bilemiyorum ama bir tahminde bulunasım geldi. Metro, Otobüs, Deniz Yolları Organizasyon (MODYO=)

Ne diyelim; kaliteli yayın anlayışını benimseyen MODYO duy sesimizi. Bu gelen geliştiricilerin ayak sesleri….

 

Tags : metro yayınlarımetrobüsmetrobüs tvmodyomodyo metromodyo yayın akışımodyo yayınlarmodyo yemek tarifleri
admin

The author admin

Leave a Response