Genel

Hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimcilerin buluşma noktası: CBILAB

1519160466354

Eğer mekanik, yazılım, elektronik ve tasarım gibi başlıklarla ilgileniyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bir araya getirmiş olan birileri var.  CBILAB, İTÜ’de bulunmakta ve her şeyin gönüller tarafından yürütüldüğü bir inovasyon laboratuvarı. Geliştirme arzusunda olan tüm öğrencileri adeta bağrına basan CBILAB’ın farkında olanlar oldukça şanslı diyebilirim. Çünkü, projesi olan öğrencilere hem ekipman desteği hem de bilgi birikimi aktarımı ücretsiz olarak veriliyor. Ayrıca, iyi bir projesi olup kötü yönetimden kaynaklı sorunlar yüzünden başarıya ulaşamayan projelerin önüne geçmek adına, iş birliği yapabileceğiniz profesyonel kişilerle de tanışmaya imkan tanınıyor.

 

CBILAB isimli laboratuvardan yakın zamanda ortaya çıkan çok güzel projeler de var. Bu projelere bir göz atalım;

 

  • Diz kapağının belli bir bölümü parçalanmış olan bir köpeğe organik uyumlu maddeden yapay diz kapağı yapılması.

  • Türkiye’nin ilk yerli VR oyunu olan Manmade Game,

  • Çocukların diş macunuyla bilinçsiz bir şekilde fazla florürden alabilecekleri zararı en aza indirmeyi amaçlayan Pinteeth,

  • Türkiye’de üretimi olmayan, ithal edildiğinde maliyeti 18000$’ı bulan iklimlendirme makinasının 2000$ kadar bir maliyetle laboratuvarımızda yapılması, İTÜ Makine Fakültesi hizmetine sunulması

  • Bir havayolu firması için tasarladığımız çöp ayrıştırıcı poşet,

  • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ortaklığıyla gerçekleştirilen ve doktorların sanal hastalarla pratik yapmasını sağlayan AR örnek verilebilir.

 

 

 

Özellikle Türkiye’nin ilk yerli sanal gerçeklik oyunu olan Manmade isimli oyunu çok merak ediyorum. Çünkü yakın zamanda ManMade isimli oyunun tanıtım videosunu izlemiştim. İzlediğimde yaşadığım duyguları kelimelerle ifade edemeyebilirim ama sadece şunu söyleyebilirim; Çok kaliteli, heyecan verici ve tam bir takım çalışması ürünü. 2050 yılında geçen bu oyun için umarım senaristleri ile tanışabilirim. Çünkü, benimde harika fikirlerim var…

Birbirinden farklı ve ilgi çeken projelere imza atan CBILAB’da sizlerde yerinizi alabilirsiniz. Amatör ruhla profesyonel bir geliştirme faaliyetinde bulunmak istiyorsanız, bir an evvel CBILAB ile iletişime geçmelisiniz. İTÜ Ayazağa kampüsünde bulunan bu harika laboratuvarın sizlerde bir parçası olabilirsiniz.

Tamamen bağışlar ile oluşturulan bu laboratuvarda aradığınız tüm geliştirme ekipmanları mevcut. Sınıf gözetmeksizin tüm öğrencilere kapısı sonuna kadar açık olan CBILAB, kimler tarafından düşünülüp hayata geçirildiyse, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle son dönemde popülizmden öteye geçilmeyen ve bana göre sadece reklam kokan projelerden sonra, CBILAB sayesinde umut tazeledim diyebilirim.  Gönüllülük esasının baz alındığı CBILAB, yine gönüllü öğrencileri sayesinde çokta sıcak bir ortama sahip.

 

 

 

Bu hayatta güzel işler yapan, çabalayan ve en önemlisi hayallerinizin gerçekliğini yaşayabileceğiniz muhteşem bir laboratuvar imkanı veren güzel insanlarda var. Bakalım, önümüzdeki günlerde CBILAB’dan hangi güzel projelerin çıktığını görecek ve duyacağız?

 

Bu arada, evcil hayvan dostu olan CBILAB sayesinde, projelerinizi geliştirirken, sevimli dostlarınızdan ayrı kalmak zorunda değilsiniz.

Tags : CBILABitüManMadeöğrenciler için laboratuvartasarım laboratuvarıücretsiz elektronik laboratuvarıvr oyun
admin

The author admin

Leave a Response