Genel

Emniyet Genel Müdürlüğünden Çocuklar İçin Harika Bir Proje

Egm-a1

Bilenlerin çok iyi hatırlayacağı gibi, rahmetli Adile Naşit tarafından anlatılan masalları dinlemek için 066 numaralı telefonu hepimiz aramışızdır.

Özellikle annemin temizlik yaptığı yada evde çocukların çok olduğu zamanlarda da kreş desteği veren 066 nolu telefondan arama yapmak ücretli olduğu için, yaptığım gizli aramaların sonunda annemin hedefe anında kilitlenebilen terliğinden kaçmam gerekiyordu. Keşke bu hizmet ücretsiz olsaymış dediğim günleri dün gibi hatırlıyorum.

Biraz büyüdüğümüzde ise, okul çıkışlarında atari salonlarına gitme modası vardı. Street Fighter ve King of Fighter’s isimli oyunlar çok popülerdi. Oyun oynamakta bedava değildi elbette. Atari salonlarında harcanan zaman ve para bir yana, kötü niyetli insanların bir arada olduğu, fosur fosur sigara içilen bu tip yerlerde görünmekten korktuğum ilk kişi rahmetli ananem ve elbette polisti. Ananem gelip beni atari oynarken yakalarsa, şirinliğimle kendimi affettirebiliyor ama polis gelirse hemen kaçıyordum. Çünkü, polis geliyor kaçın diyen işletme sahibinin korkuları varmış ve bu korkular yüzünden polisleri öcü gibi gösteriyormuş. Tabi, büyüdükçe ve polisleri tanıdıkça, aslında bizler için gece gündüz demeden, ailelerinden uzak kalarak iç güvenliğimiz için canlarını hiçe saydıklarını öğreniyoruz. İşte tam da bu noktada Polis Teşkilatımız tarafından yayına verilen bir site ve bu sitenin ne kadar önemli olduğunu duyurmak istedim…

 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “EGM ÇOCUK” başlıklı internet sayfası hakikaten çocukları tehlikelere karşı bilinçlendirmenin yanı sıra, oyun oynarken öğrenmeyi, masal ve hikayeler dinlerken hayal kurmaya yönlendiriyor. Gelişen teknolojiler ve şuursuz yayınlar yüzünden giderek tehlikeli bir hale bürünen dünyamızda, çocuklar için geliştirilen EGM ÇOCUK projesini canı gönülden destekliyorum. Çünkü, Filmler, Hikayeler, Masallar, Oyunlar ve Rütbeler başlığı ile hem polisler çocuklar tarafından benimseniyor hemde polislerin kötü güçlerin peşinde olduğunu belirterek çocuklara güven hissi veriliyor.

Bir internet sayfası üzerinden masal yayını yapan EGM ÇOCUK projesinin bir de mobil uygulaması olsa ne de güzel olurdu…

Televizyon yayınlarında saçma sapan yayın yaparak ve yine öfke, şiddet ve ahlaksızlığı normalleştiren oyunlar ile nesilleri şekillendirmeye çalışanlara karşı güzel bir çalışma olmuş. Tüm ailelerin ve öğretmenlerin bilmesi gereken EGM ÇOCUK projesinde bulunan masalların başlıkları ise şimdilik şu şekilde; Çiçek Elli Robot, Dişimi Kaybettim, Onu Seviyorum ve Güneşe Köprü.

Öğretici oyunların yanı sıra bilinçlendirici testlerin olması ise çok sevindirici

Animasyonlar ile Trafik İşaretleri ve Filmler başlığı

Emniyetin kahramanları; Afacan Ali, Güven, Eda Abla, Barış Abi, Tolga Abi, Faruk, Nazife Nine, Ömer Dede ve Haylaz eğlendirirken bir yandan da çocukları güvenli yaşam için bilgilendiriyor.

Bu çalışmalarından dolayı EGM Bilgi işlem Daire Başkanlığı başta olmak üzere, seslendirme,animasyon ve bu fikrin hayata geçmesine vesile olan herkesi tebrik ediyorum.

Tags : çocukları bilinçlendirmeçocukları tehliklerden koruma yöntemleriegm çocukpolisleri sevdiren proje
admin

The author admin

Leave a Response