Bilgi Güvenliği

Eyvah Çocuğum Casus mu Oluyor?

Cayla-Bebek

Uzaktan Erişilebilen Oyuncak Bebeklerde Casusluk Riski

Henüz ülkemizde bir tüketici organizasyonu tarafından, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı olan belirli çocuk oyuncaklarındaki güvenlik zaafiyetleri ile alakalı bir açıklama yapılmış değil. İngiltere’de ebeveynlerin endişeleri hakkında kısa bir süre önce bir güvenlik raporu yayınlandı. Bknz: Size ve çocuğunuza oyuncakla akıllı bir cihaz vasıtasıyla etkileşim kurmasına izin veren birkaç popüler, uzaktan erişebilen oyuncakların güvensiz Bluetooth bağlantıları olduğunu açıkladı. Bu güvenlik açıkları ise, potansiyel olarak yabancıların oyuncak aracılığıyla çocuğunuzla temas kurmalarına izin verebilir.

Uzaktan erişim için herhangi bir şifre, PIN Kodu veya başka bir kimlik doğrulama protokolüne gerek olmadığından, Furby Connect, I-Que Akıllı Robot, Oyuncak-Ted ve CloudPets’in sevimli oyuncaklarının tamamında güvenli olmayan Bluetooth bağlantıları bulunduğunu keşfetti. Bluetooth genelde 10 metrelik bir limit sınırına sahiptir, ancak yaklaşık olarak 100 metreye kadar kullanılabilir bir alana sahip olabilir; bu da yakınlarda bulunabilecek kötü niyetli kişilerin, çocuklarımızı risk altına almasına neden olabilir.

Geçen yıl, Almanya’daki bir telekomünikasyon izleme örgütü, Arkadaşım Cayla isimli konuşan bebeklerde benzer güvensiz erişimleri buldu ve ebeveynlerin çocuklarını yasadışı olarak casusluk yapmak için kullanabileceği şekilde uyarıp, oyuncakları derhal yok etmelerini önerdi. Çocuğunuza uzaktan bağlantı ile erişilebilen oyuncaklar satın alırken, bilinen güvenlik zaafiyetlerini okumayı, parola korumasını kullanmayı ve bu oyuncakları kontrol eden bir mobil uygulama varsa güncel tutmayı unutmayın.

Daha önce haber olmasına karşın ülkemizde siber güvenlik politikalarının sadece konuşulduğu ve Black Cube irtibatlı firmaların milli yazılım yada milli teknoloji diye anlattıkları masallar nedeniyle, bir gün birileri çocuğunuzu casusluk ile suçlayabilir. (Mi?) evet suçlayabilir ama önce bu tip oyuncaklarını ülkeye getiren yada ürettiğini iddia eden firma tespit edilir. Ardından bu ticarete müsade eden ve inceleme yapması gereken devlet personeli bulunur ve ardından çocuğunuza ulaşılabilir.

 

 

 

Tags : Cayla bebekfurby connectgüvenlik açığıı-que akıllı robot
admin

The author admin

Leave a Response