Bilgi Güvenliği

Dolandırılmaya Sadece 1$ Uzaksınız

82B10755-595C-404A-86BB-A5462F1F2B40

Siber saldırganlar tarafından düzenlenen  saldırılarda şu sıralar , oltalama olarak bilinen yöntemin kullanımında büyük artış gözlenmektedir. Özellikle bana gelen bildirimlerde, özel sektörde yaşanan siber saldırılar arasında direkt olarak gerçek kişilerin de hedef alındığını gözlemliyorum. Özellikle tarayıcılarda reklam olarak görünen ve “buraya tıkla hediyeni al, ankete katıl IPhone X kazan” gibi aldatmacalara çok dikkat edilmeli. Almanya’da halen daha devam eden ve Alman siber güvenlikçi arkadaşlarımızın bana ilettiği bilgilerde, çekilişe katıl ve ferrari kazan gibi dolandırıcılık yöntemlerinin kullanıldığı söylendi. Bu yöntemde, çekilişe katılmak için1 Euro ödüyor ve çekiliş sonucu bekliyorsunuz. Her ay düzenlenen çekilişte, aslında var olmayan isimlerin çekilişi kazandığı belirtiliyor ve Ferrari’nin yanında poz verenler ile inandırıcılık hedefleniyor. Neticede hiç kimse bu çekilişin hakikaten nerede yapıldığı ve kazanan kimmiş diye bakmaz ve bakmıyor. Bu durumda kişi başı 1 Euro’dan binlerce kurbandan elde edilen tutarlar hangi dolandırıcının cebine gidiyor bilinmiyor.

Son dönemde ülkemizde artan oltalama isimli saldırılara, tarayıcı reklamları ile saldırıların arttığı ve malesef ilgili kurumların denetim yetersizliğinden olsa gerek, https, yani güvenlik sertifikası kullanan bir siteden, anket karşılığında bedava I Phone X sadece 1 $ denilenerek vatandaşlarımız kandırılmaya çalışıyor. Sabah, Ankara’da ikamet eden bir büyüğümden panikle gelen telefondaki ses bana “sanırım dolandırılıyorum. Banka hesap bilgilerimi ve kredi kartı bilgilerimi isteyen bir ekrana, istenen tüm verilerimi girdim. Sanırım hackleniyorum, lütfen yardım et” diyordu. Bu tip bir durumla karşılaşırsanız, lütfen hiç bir yere kredi kartı bilgilerinizi eklemeyin. Eğer eklediyseniz de, derhal bankanızı arayıp, kredi kartınızı kullanımına kapatın ve yeni bir kart talebinde bulunun. Nitekim, yardım olarak ilk verdiğim tavsiyeler bu cümleler olmuştu. Bu görüşmenin ardından çok şükür kart iptal edildi ve herhangi bir çekim işlemi yapılmadan kart iptal edilmiş oldu.

Bu saldırı, aslında dolandırıcılık yöntemini tanımanız açısından, oltalama saldırısı hedeflenen internet sayfasını deşifre ediyorum. https://megaebook.cc/f/iphonex2/paymentOK.php

Yukarıda belirttiğim gibi https var ve nasıl olsa güvenli diye düşünmeyin ve bu dolandırıcılık yöntemine aldanmayın. Emin olun, hiç kimse hiç kimseye 1 dolar karşılığında son teknoloji bir telefon hediye etmez. Son yaşanan çiftlik bank mağduriyetleri ve daha bir çok yüksek kazanç vaad eden platformlardan uzak kalın ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak işlere, organik kazanç yöntemlerini seçerek dahil olun.

Son olarak, BTK isimli kurumumuzun https://www.ihbarweb.org.tr/ihbar.php?subject=7 bağlantısından bu ve buna benzer durumlar ile karşılaştığınızda lütfen bildirimde bulunun. Siber saldırıları önlemenin ilk kuralı fakındalıktır ve siber saldırılara karşı oluşturulan ilk cephe elbetteki Siber Güvenilir Kullanıcılar tarafından oluşturulmalıdır.

 

Unutmayın; Bilişim teknolojilerinin savunma sanatına Siber Güvenlik denir…

 

Sevgiyle ve siber güvenilir kalın

 

KAFKASSAM Siber Güvenlik Araştırmacısı Burak Bozkurtlar

 

Tags : Phisingsiber dolandırıcılık
admin

The author admin

1 Yorum

  1. Uyarılarınız için çok sağolun Burak Bozkurtlar. Bilişim Teknolojinin Savunma Sanatını öğrenmekte yarar var. Siber Saldırılar artık hayatımızın bir parçası ve herkes açık bir hedef.
    Siber Güvenlik Eğitimleri çok önemli ve siz bu hizmeti vermenizden dolayı sizi kutluyorum B.B.

Leave a Response